Systemy rekuperacji nie są tanimi inwestycjami. Mniej wydamy pieniędzy na ich montaż w budynkach nowo stawianych tam, gdzie taki system przewidziano w projekcie. Drożej będzie kosztowała taka instalacja w budynkach wcześniej postawionych, albowiem trzeba tam będzie dokonać niezbędnych przeróbek. Dobre i wydajne systemy rekuperacji wraz z projektem są oferowane przez firmy instalacyjne w cenie około 20 000 zł. Dochodzą jeszcze koszty eksploatacji. Zapłacimy za prąd zasilający ten system kilkanaście złotych miesięcznie oraz około 300-400 zł rocznie za przegląd techniczny. Czy zatem rekuperatory ciepła warto instalować? Zdecydowanie tak. Ten pozornie wysoki koszt szybko się amortyzuje, a poza tym rekuperacja przynosi inne dodatkowe korzyści, których już pieniędzmi nie da się zmierzyć.
Oszczędności ekonomiczne
Jeśli chodzi o ekonomię, to oszczędności, jakie przynoszą systemy rekuperacji, są oczywiste, niezaprzeczalne i dość spore. Oszczędności wynikają przede wszystkim z tego, że dzięki rekuperacji znacznie mniej wydajemy pieniędzy na ogrzewanie budynku. Czym to jest podyktowane? Ogrzewanie budynku to przede wszystkim ogrzewanie powietrza, które się w nim znajduje. Nowoczesne budynki buduje się dzisiaj tak, aby zużywać do ich eksploatacji, jak najmniej energii. Sama izolacja, ścian i dachu, nawet najlepsza, tutaj nie wystarcza. Bardzo istotny jest system wentylacji budynku. Intensywne wietrzenie pomieszczeń w tradycyjny sposób poprzez otwieranie okien, czy nawet poprzez tak zwaną mikro wentylację powoduje bezpowrotną utratę ciepła zawartego w powietrzu, które usuwane jest w ten sposób na zewnątrz. Podobnie rzecz ma się w przypadku grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej, a nie inaczej jest wtedy, kiedy zastosujemy wentylację mechaniczną. Wprawdzie dzięki takim systemom nie trzeba otwierać okien, lecz ciepło i tak jest tracone. Problem rozwiązują tutaj właśnie rekuperatory ciepła, a właściwie całe systemy rekuperacji. Działanie systemu opiera się na bardzo prostej w swej istocie idei, polegającej na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wydalanego z budynku. Ciepło to jest w dalszym ciągu procesu rekuperacyjnego wykorzystywane do ogrzewania powietrza, które jest zasysane do naszych pomieszczeń. Dzieje się tak przy pomocy specjalnego wymiennika ciepła stanowiącego główną część każdego rekuperatora. Nowoczesne systemy rekuperacyjne mają sprawność na takim poziomie, że pozwalają odzyskiwać nawet 90% ciepła zawartego w wyrzucanym na zewnątrz powietrzu. W efekcie tego oszczędności na ogrzewaniu budynku osiągają poziom do 50%. Dzięki oszczędnościom tego rzędu inwestycja w system rekuperacji zwraca się w stosunkowo krótkim czasie, nawet biorąc pod uwagę bieżące koszty eksploatacyjne.
Zawsze świeże i czyste powietrze
Rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja połączona z odzyskiem ciepła, to jedyny system, który zapewnia stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach przez cały rok, 24 godziny na dobę, przy każdych warunkach pogodowych i to przy minimalnych stratach energii przeznaczanej na ogrzewanie budynku. Należy tutaj dodać, że w tych systemach, strumienie powietrza wydychanego i zasysanego nie mieszają się z sobą, gdyż poruszają się w osobnych kanałach wentylacyjnych. Stąd też dwutlenek węgla, produkowany przez nasze płuca i zwarty w powietrzu wyrzucanym na zewnątrz budynku nie dostaje się z powrotem do naszych pomieszczeń. Tym sposobem w naszym domu znajduje się zawsze świeże powietrze, co więcej ma ono temperaturę dostosowaną do pory roku. W zimie jest ono ogrzane do temperatury pokojowej, a w lecie ten sam rekuperator je schładza. Dodajmy jeszcze, że to powietrze jest zawsze czyste, gdyż specjalne filtry oczyszczają je z kurzu i innych zanieczyszczeń. Systemy rekuperacyjne można także wyposażyć w filtry, które eliminują z powietrza zasysanego bakterie, wirusy, grzyby i różnego rodzaju alergeny. Jeszcze inną zaletą takiego wietrzenia domów jest to, że nie ma w nim żadnych przeciągów, jakże często przyczyniających się do różnego rodzaju przeziębień, przeciągów.